کـــــافه کتاب

معرفی رمان

کـــــافه کتاب

معرفی رمان

کـــــافه کتاب

مطالعه‌ی کتاب یعنی تبدیل ساعات ملالت‌بار زندگی به ساعات لذت‌بخش!

آخرین نظرات

۶ مطلب در تیر ۱۳۹۸ ثبت شده است

کتاب مسخ


چکیده: یک روز صبح، همین که گره‌گوار سامسا، کارمند جوان یک تجارتخانه، از خوابی آشفته پرید، در رختخواب خود به حشره ی غول پیکر و نفرت انگیزی مبدل شده بود! تنش مانند زره سخت شده بود، شکم قهوه ای رنگ و گنبد مانندی داشت و پاهای او که به طرز رقت آوری برای تنه اش نازک می نمود، جلوی چشمش پیچ و تاب می خورد.

گره‌گوار با خود اندیشید: «چه به سرم آمده؟» ...

 

مسخ عنوان رمانی کوتاه و فانتزی است که در اکتبر سال ۱۹۱۵ در لایپزیگ به چاپ رسید. فرانتس کافکا، نویسنده این کتاب، از بزرگ ترین نویسندگان آلمانی زبان قرن بیستم میلادی است. آثار کافکا در زمره تأثیرگذار ترین آثار در ادبیات غرب به شمار می روند.

در داستان مسخ، ماجرای تبدیل شدن گره‌گوار از یک انسان به حشره ای غول پیکر، شاید کمی اغراق آمیز و حتی مضحک به نظر برسد. با این حال وقتی داستان را ادامه می دهیم و رفتار شخصیت ها و احساسات آنها را مشاهده می کنیم، متوجه می شویم هدف فرانتس کافکا از نوشتن این اثر، نه فقط روایت داستان، بلکه بررسی جنبه های روان شناختی انسان هاست.

در این داستان به تغییر رفتار انسان در موضع ضعف و قدرت پرداخته شده است. تا زمانی که که گره‌گوار تنها منبع درآمد خانواده اش بود، پدر و مادر و خواهر جوانش رفتار محترمانه و مؤدبانه ای با او داشتند. ولی در ادامه با تغییر شکل و مسخ گره‌گوار، رفتار خانواده نیز به تدریج با او تغییر می کند؛ آنها با بی رحمی او را طرد کرده و با خشونت با او رفتار می کنند.

فرانتس کافکا با چیره دستی و دقت تمام به بیان جزئیات در داستان می پردازد. لحن رسمی او به عنوان نویسنده، با موضوع کابوس وار داستان در تضاد است؛ گویی که او در حال روایت یک اتفاق روتین است. نیکلای گوگول در داستان کوتاه دماغ نیز چنین ترفندی را به کار گرفته است.

مشهور ترین ترجمه فارسی برای این داستان، ترجمه صادق هدایت در سال ۱۳۲۹ است. من هم این داستان رو با ترجمه ی آقای هدایت خوندم ولی به نظرم ترجمه روان و خیلی خوبی نبود. خود داستان هم سیر چندان جذابی نداشت و با وجود اینکه رمان کوتاهی بود، اما برای من در اواسط داستان کمی کسل کننده شده بود. در واقع بیشتر ارزش کتاب برای جنبه های روان شناختی آن است.

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 6 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰


فرانتس کافکا

فرانتس کافکا


***************************************************

  • ابوالفضل ‌‌
کتاب کشتن مرغ مینا

چکیده: سال ۱۹۳۳ میلادی، آمریکا. زمانی که بی عدالتی، نژادپرستی و تبعیض های نژادی بیداد می کند، اتیکوس فینچ، وکیل سفیدپوست و مهربانی که در شهر کوچک میکوم در ایالت آلاباما ساکن است، وکالت جوان سیاه پوستی به نام تام رابینسون را برعهده می گیرد که به اتهامی ناروا در دادگاه محکوم به اعدام شده است. مردم شهر کوچک میکوم همانند بیشتر مردم آمریکا در آن زمان، مردمی خودپسند و نژادپرست هستند و اتیکوس را به خاطر دفاع از جوانی سیاه پوست سرزنش و تحقیر می کنند. علیرغم این سرزنش ها، اتیکوس فینچ با شجاعت و بی باکی در مقابل بی عدالتی ها می ایستد تا مانع مرگ یک بی گناه شود ...


کشتن مرغ مینا شاهکاری است به قلم هارپر لی، بانوی رمان نویس آمریکایی. این رمان محبوب و پرفروش که در سال ۱۹۶۰ به چاپ رسید، در سال ۱۹۶۱ جایزه پولیتزر را به دست آورد. از زمان انتشار این کتاب تاکنون، بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته و به بیش از ۴۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

اقتباس سینمایی این کتاب که در سال ۱۹۶۲ و توسط رابرت مولیگان ساخته شد نیز به موفقیت رسید و اکنون در لیست برترین فیلم های جهان قرار دارد.

محبوبیت این رمان نه فقط به خاطر داستان جذابش، بلکه به خاطر تم اصلی آن که روایتی از تبعیض های نژادی علیه سیاه پوستان آمریکایی در قرن بیستم میلادی است، به دست آمده است.

راوی داستان اسکات فینچ، دختر کوچک اتیکوس فینچ است. مواجهه یک دختر خردسال با مسائلی همچون نژادپرستی و تعصبات نژادی و مشاهده سرزنش و تحقیر مردم علیه پدرش، یکی از موضوعاتی است که موجب جذابیت کتاب شده است.

عنوان کتاب برگرفته از صحنه ای است که اتیکوس فینچ یک تفنگ بادی به فرزندانش هدیه می دهد و از آنها درخواست می کند که هیچ گاه به یک مرغ مینا شلیک نکنند؛ زیرا کشتن مرغ مینا گناه است.

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 8 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰


هارپر لی

هارپر لی، بانوی رمان نویس آمریکایی

فیلم کشتن مرغ مینا

اتیکوس فینچ در کنار تام رابینسون در فیلم کشتن مرغ مینا (۱۹۶۲)
  • ابوالفضل ‌‌
موش ها و آدم ها

چکیده: جورج میلتون و لِنی اسمال دو دوست صمیمی هستند که با مهتری در آخور اسب ها زندگی خود را می گذرانند. جورج که جثه ریزی دارد، زیرک و باهوش است؛ اما لنی کودن و سبک مغز است و در عین حال قلب مهربانی دارد.

مشکل اصلی لنی که همیشه برای این دو نفر موجب دردسر می شود، این است که گاهی اوقات کارهای کودکانه و غیرمعقولانه ای از او سر می زند و خودش و دوستش را در هچل می اندازد! همین ویژگی او در محل کار قبلی شان برای آنها دردسر بزرگی ایجاد کرده بود و مجبور به فرار و کار در مزرعه ی دیگری شدند. آنها با رؤیای خرید جایی برای خودشان و زندگی راحت و آسوده به کارهایی طاقت فرسا و سخت تن می دهند و بدرفتاری های رئیس شان را تحمل می کنند. آیا این دو کارگر ساده این بار به آرزویشان خواهند رسید یا دردسر دیگری در انتظار آنهاست؟ ...

 

موش ها و آدم ها رمانی کوتاه به قلم جان اشتاین بک، یکی از شناخته شده ترین نویسندگان آمریکایی قرن بیستم میلادی است که در سال 1937 به چاپ رسید. جان اشتاین بک در سال 1962 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. مشهورترین آثار او موش ها و آدم ها و خوشه های خشم است که هر دوی آنها روایت هایی غمناک از زندگی کارگران مهاجر و سرگردان در دوران رکود بزرگ هستند.

این رمان همانطور که گفته شد به بیان زندگی فقیرانه و دشوار کارگران آمریکایی می پردازد که برای کسب درآمد و به دست آوردن لقمه ای غذا، مدام از جایی به جای دیگر می روند و سرگردان اند. همچنین از آرزوهای بر باد رفته آنها سخن می گوید.

نوع روایت داستان برای من دلنشین و روان بود. ماجرای کتاب نیز جالب است، اما چندان پر کشش نیست. البته چون رمان کوتاهی است، خواننده را خسته نمی کند. این کتاب پایان به شدت غم انگیز و تراژیکی دارد که من رو هم تحت تأثیر قرار داد.

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 7 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰


جان استاین بک

جان اشتاین بک، نویسنده مشهور آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات


***************************************************

  • ابوالفضل ‌‌
مرد داستان فروش

چکیده: راوی این داستان، پیتر، فردی است که توانایی ویژه ای دارد؛ ذهن او پر از ایده های گوناگون است! ذهن عجیب و غریب پیتر در هر لحظه و هر ثانیه هزاران طرح داستانی جالب و جذاب تولید می کند؛ ولی با این وجود هیچ گاه رمانی ننوشته است؛ زیرا ذهنش با ایجاد سریع و پی در پی ایده ها، تمرکز کافی برای نوشتن رمان را از او سلب می کند. او همچنین از شهرت بیزار است.

کتاب با بیان خاطراتی از کودکی پیتر آغاز می شود. او در آن دوران به سبب جدایی پدر و مادرش، نزد مادرش بزرگ می شود. او به همراه مادرش اوقات خوشی را می گذراند و خاطرات زیبایی خلق می کند. ولی زمانی که به جوانی می رسد، مادرش از دنیا می رود. پیتر که به قدرت فوق العاده ذهنش پی برده است، برای کسب درآمد تصمیم می گیرد ایده هایش را به دیگران بفروشد ...

 

نویسنده این کتاب، یوستین گردر، نویسنده نروژی و معلم فلسفه است. عمده شهرت او به خاطر نگاشتن کتاب دنیای سوفی در سال 1991 میلادی است که فلسفه را در قالب داستان آموزش می دهد. یوستین گردر رمان مرد داستان فروش را 10 سال بعد از دنیای سوفی منتشر کرد. این کتاب تحت عنوان دختر مدیر سیرک نیز به چاپ رسیده است.

همانطور که از نام کتاب پیداست، داستان این رمان در مورد مردی است که تصمیم گرفته طرح ها و ایده های داستانی خود را به دیگران که خواهان نوشتن رمان هستند، بفروشد. در خلال متن داستان، خواننده با خواندن تفکرات و پیچیدگی های ذهن پیتر، از کم و کیف شخصیت او به خوبی آگاه می شود.

به نظر من این کتاب از انسجام داستانی خوبی برخوردار نیست. شروع کتاب جذاب است و خاطرات کودکی پیتر نیز شما را به خوبی جذب می کند، اما زیاده گویی های نویسنده در اواسط داستان و تکرار مکررات، حوصله خواننده را سر می برد. خواندن این کتاب برای من به سبب همین زیاده گویی ها، کمی به درازا کشید. البته در 60-70 صفحه انتهایی کتاب، ماجرای معمایی و رازگونه کتاب، جذابیت را دوباره به آن بر می گرداند.

هرچند خواندن این رمان برای من چندان لذت بخش نبود، اما به سبب موضوع جالب و البته هیجان انگیزش، تجربه متفاوتی بود.

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 7 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰


یوستین گردر، نویسنده نروژی

یوستین گردر


***************************************************

  • ابوالفضل ‌‌
کتاب جایی دیگر

جایی دیگر، مجموعه ای از 6 داستان به قلم گلی ترقی، نویسنده معاصر ایرانی است.

داستان های این کتاب عبارت اند از:

بازی ناتمام: این بخش از خاطرات خود نویسنده است. او در فرودگاه و در مسیر پرواز تهران-پاریس یکی از هم مدرسه ای های قدیمی خود به نام آزاده درخشان را می بیند. آزاده درخشان در مدرسه مهم ترین شاگرد دبیرستان بوده، قهرمان مسابقات ورزشی و قهرمان رؤیاهای نویسنده. ولی اکنون در مقابل گذشت زمان به سختی شکست خورده است ...

اناربانو و پسرهایش: این داستان نیز در محیط فرودگاه و هواپیما رخ می دهد. پیرزنی ساده به نام اناربانو به قصد دیدار فرزندش به سوئد می رود و راوی قصه نیز با اوست. ابتدا همه چیز خوب پیش می رود؛ اما در ادامه اشتباهی ناخواسته رخ می دهد و اناربانو را درگیر می کند ...

سفر بزرگ امینه: این داستان، سرگذشت تلخ یک خدمتکار بنگالی به نام امینه را تعریف می کند که به اجبار همسرش به کشورهای مختلف از جمله ایران سفر می کند و تمام حقوقش را در اختیار همسرش می گذارد که زنان متعددی دارد. اما در ادامه سرنوشت امینه تغییر می کند ...

درخت گلابی: نویسنده ای میانسال پس از مدت ها به باغ دوران کودکی اش آمده تا کتاب دیگری را بنویسد؛ اما ذهنش هیچ ایده جالبی تولید نمی کند. در همین حین خاطراتی زیبا از دوران کودکی اش به یاد می آورد.

بزرگ بانوی روح من: داستان مردی که در هیاهوی دنیای اطرافش غرق شده است ...

جایی دیگر: امیرعلی و ملک آذر زوجی میانسال هستند و زندگی بسیار معمولی ای دارند، البته تا زمانی که آن پشه ی ناچیز در آن شب کذایی پای امیرعلی را نگزیده بود ...

 

جایی دیگر یکی از مشهور ترین آثار گلی ترقی، نویسنده و رمان نویس معاصر ایرانی است که در سال 1379 به چاپ رسید.

در مورد عنوان کتاب: نویسنده از خیال جایی دیگر، جایی که اینجا و اکنون نیست، در تمام داستان هایش استفاده کرده. این جای دیگر گاهی در «گذشته ی سپری شده» است و گاهی در «آرزوی برآورده نشده»، گاهی درخت غم زده و قهرکرده ای تو را به یادش می اندازد و گاهی دیدن یک دوست قدیمی تو را بدان جا پرتاب می کند.

به نظرم همه داستان های این مجموعه، زیبا و بسیار عمیق هستند. من بیش از همه قصه اناربانو و پسرهایش و سفر بزرگ امینه رو دوست داشتم.

شخصیت پردازی ها و همچنین روانکاوی شخصیت ها بسیار عالی و دقیق طراحی شده اند. توصیفات و فضاسازی های بسیاری نیز در طول داستان وجود دارد که خواننده را غرق در داستان می کند. البته در برخی داستان ها در بیان این توصیفات زیاده روی هم شده است. در کل نثر خوب کتاب موجب شده خواننده خیلی راحت با داستان ها و شخصیت ها ارتباط بگیرد. من هنوز هم گاهی اوقات نگران اناربانو می شوم :)

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 8 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰


گلی ترقی

گلی ترقی، نویسنده معاصر ایرانی


***************************************************

  • ابوالفضل ‌‌
کتاب عاشقی به سبک ون گوگ

چکیده: داستان این کتاب در سال های پیش از انقلاب رخ می دهد. البرز، نقاش جوان و لنگی است که از بچگی به همراه خانواده اش در عمارت بزرگ و مجلل یکی از سرتیپ های ارتش خدمت کرده است. البرز از همان دوره شیفته و عاشق نازلی، دختر سرتیپ بوده است و این علاقه تا اکنون نیز با او باقی مانده است.

نازلی مدتی است که به رفت و آمد هایی که در خانه شان رخ می دهد شک کرده و از البرز می خواهد تا زاغ سیاه سرتیپ را چوب بزند، ته و توی ماجرا را بفهمد و به او خبر دهد. البرز نیز از روی علاقه وافرش به او، این مأموریت خطیر را می پذیرد ...

 

عاشقی به سبک ون گوگ رمانی است به قلم محمدرضا شرفی خبوشان که در سال 1392 به چاپ رسید. محمدرضا شرفی خبوشان مدرس ادبیات فارسی، نویسنده و شاعر ایرانی است. وی به سبب نوشتن این رمان، نامزد جایزه ادبی جلال آل احمد شد. رمان بی کتابی (1396) یکی دیگر از آثار موفق این نویسنده است که جایزه بهترین کتاب سال ایران و همچنین جایزه ادبی جلال آل احمد را به دست آورد.

رمان عاشقی به سبک ون گوگ با پرداختی هنرمندانه به واکاوی ذهن یک نقاش معلول می پردازد. جریان سیال ذهن در جای جای متن به چشم می آید و خواننده با این تکنیک از گذشته و خاطرات شخصیت اصلی رمان سر در می آورد.

بارزترین ویژگی کتاب، توصیفات و فضاسازی های بسیار نویسنده است که اغلب دلنشین بوده و خواننده را کاملاً وارد فضای داستان می کند. البته این توصیفات گاهی اوقات خواننده را خسته و سیر داستان را نیز کند می کند. این کتاب نه از باب یک موضوع مهیج و جذاب، بلکه به خاطر زیبایی ادبی اش خواننده را مشتاق به خواندن ادامه داستان می کند.

در کل برای من رمان متفاوتی بود. هم در شیوه روایت و هم نوع جمله بندی ها و توصیفات و ... . اگر به دنبال یک کتاب متفاوت هستید و توصیفات و فضاسازی های طولانی حوصله تان را سر نمی برد، این کتاب گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

من به این کتاب از یک تا ده نمره ی 7 را می دهم.

✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰


محمدرضا شرفی خبوشان

محمدرضا شرفی خبوشان


***************************************************

خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی کتابخون

  • ابوالفضل ‌‌